Maj jest Miesiącem Zdrowego Widzenia!
Większość z nas zdaje sobie sprawę, że badanie wzroku jest ważnym elementem dbania o zdrowie. Jednak może to być jedna z tych wizyt, które łatwo jest odłożyć na później. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy Ty i członkowie Twojej rodziny powinniście poddać się badaniu wzroku i jakie badania powinny być w nim uwzględnione.
Na każdym etapie życia oko ma inne potrzeby i problemy. Zapoznaj się z informacjami zawartymi w poniższych rozdziałach, aby dowiedzieć się, jakie problemy ze wzrokiem występują na każdym etapie życia. Dowiedz się, co obejmuje badanie okulistyczne i dlaczego jest ono niezbędnym elementem zapewnienia dobrego stanu zdrowia przez całe życie.
Wiek i etapy badań okulistycznych
Dzieciństwo - badamy dzieci od 12 roku życia.
Regularne badania przesiewowe wzroku są bardzo ważne dla dzieci. Twój pediatra przeprowadzi podstawowe badanie wzroku wkrótce po urodzeniu dziecka oraz podczas corocznych wizyt kontrolnych. Szkoła Twojego dziecka może również oferować regularne badania przesiewowe wzroku.
Oczy dzieci rosną i zmieniają się szybko od urodzenia do okresu dojrzewania. Około trzeciego miesiąca życia dziecko powinno być w stanie skupić wzrok na przedmiocie zawieszonym przed nim i podążać za nim. Przed tym okresem normalnym zjawiskiem może być zauważenie, że oczy dziecka krzyżują się lub odchodzą na bok.
Do piątego miesiąca życia większość dzieci potrafi widzieć w trzech wymiarach i ma rozwiniętą percepcję głębi. W okresie niemowlęcym dziecko może wymagać badania okulistycznego, jeśli jego oczy wydają się nieprawidłowo ustawione lub odwraca głowę, aby spojrzeć na coś przed sobą.
W wieku szkolnym ślepota barw może stać się oczywista. Najczęściej występuje ona u chłopców. W tej grupie wiekowej coraz powszechniejsze staje się cyfrowe przemęczenie oczu, które może być związane z krótkowzrocznością. Jeśli Twoje dziecko ma trudności z czytaniem lub szybko traci zainteresowanie czynnościami obciążającymi oczy, umów się na badanie wzroku.
Nastolatki często skarżą się na cyfrowe przemęczenie oczu. Należy chronić je przed urazami oczu związanymi z uprawianiem sportu, nosząc sprzęt ochronny podczas gry w baseball, hokeja lub innych zajęć, które mogą uszkodzić oko. Nastolatki noszące soczewki kontaktowe muszą być nauczone prawidłowej higieny i pielęgnacji soczewek kontaktowych.
Dorosłość: Wiek od 20 do 60 lat
Wiek dorosły to czas, w którym należy zaplanować pełne badanie wzroku, jeśli nigdy go nie wykonywano. Amerykańska Akademia Okulistyki zaleca przeprowadzenie takiego podstawowego badania w wieku 40 lat, ponieważ jest to okres, w którym zaczynają się pojawiać związane z wiekiem zmiany w widzeniu lub choroby oczu. Na podstawie wyników tego badania okulista zadecyduje, jak często należy wykonywać kontrolne badania wzroku.
Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę lub w Twojej rodzinie występowały choroby oczu, nie powinieneś czekać z wizytą u okulisty do 40 roku życia. Regularne badania okulistyczne stanowią część ogólnego planu dbałości o siebie, dzięki czemu można uniknąć poważnych problemów ze wzrokiem.
Starsi dorośli: Wiek 60 lat i więcej
Po 60. roku życia Amerykańska Akademia Okulistyki zaleca przeprowadzanie pełnego badania wzroku co rok lub dwa lata. Badanie to jest konieczne, aby sprawdzić, czy nie występują powszechne problemy ze wzrokiem związane z wiekiem, takie jak
- Jaskra
- Zwyrodnienie plamki żółtej
- Zaćma
- Retinopatia cukrzycowa
- suche oko
- Odwarstwienie siatkówki
- Słabe widzenie w nocy lub podczas jazdy samochodem
Czego można się spodziewać podczas badania okulistycznego
Wiele osób, niezależnie od wieku, nie wie, czego może się spodziewać po umówieniu się na kompleksowe badanie wzroku. Jednak większość ludzi uważa, że jest to bezbolesne i pouczające doświadczenie. Lekarz okulista zastosuje szereg testów, aby dokładnie zbadać Twoje oczy. Większość badań trwa mniej niż godzinę, choć w przypadku konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań może to potrwać nieco dłużej.
Typowe procedury badania oczu obejmują:
Testy ostrości wzroku: Testy te mierzą ostrość wzroku poprzez odczytanie liter z rzutnika (dla widzenia na odległość) oraz z ręcznego wykresu ostrości wzroku (dla widzenia z bliska).
Test okularowy: Ten prosty test określa, jak dobrze współpracują ze sobą Twoje oczy. Polega on na skupieniu się na przedmiocie przy zasłoniętym jednym oku i jest powtarzany na obu oczach.
Test ślepoty barw: Najpopularniejszym narzędziem do badania widzenia barw jest test widzenia barw Ishihary. Polega on na oglądaniu serii obrazów z kolorowymi kropkami. Jeśli pacjent ma prawidłowe widzenie kolorów, powinien być w stanie dostrzec liczbę ukrytą wśród kropek.
Badanie ruchów gałek ocznych (ocular motility): Lekarz okulista poprosi pacjenta, aby trzymał głowę nieruchomo i podążał za trzymanym w ręku celem, poruszając jedynie oczami. Może on zbadać zarówno płynne, jak i szybkie ruchy gałek ocznych.
Badanie percepcji głębi (stereopsja): Podczas tego badania pacjent zakłada okulary 3D i ogląda książeczkę z wzorami testowymi. Jeśli pacjent potrafi dokładnie określić, które koło we wzorze znajduje się najbliżej niego, oznacza to, że jego postrzeganie głębi jest prawidłowe.
Retinoskopia: Podczas tego badania, które dostarczy informacji o Twoich zaleceniach dotyczących okularów, światła będą przyciemnione. Gdy będziesz wpatrywał się w duże "E" na tablicy okulistycznej, lekarz będzie świecił światłem na Twoje oko i odwracał soczewki, aby wybrać tę, która najlepiej koryguje Twój wzrok.
Refrakcja: Badanie to określa dokładną receptę na okulary. Na przyrządzie zwanym foropterem będziesz oglądał serię soczewek, aż znajdziesz tę, która wydaje się najbardziej przejrzysta. Lekarz może użyć autorefraktora lub aberrometru, aby automatycznie określić Twoją receptę na okulary.
Badanie w lampie szczelinowej: Gdy pacjent siedzi przed mikroskopem binokularnym, lekarz bada rogówkę, tęczówkę i inne struktury oka pod dużym powiększeniem.
Badanie w kierunku jaskry: Niektórym osobom badanie polegające na "wdmuchiwaniu powietrza" może wydawać się nieco nieprzyjemne, ale trwa ono tylko sekundę. Urządzenie mierzy opór, jaki stawiają oczy przy wdmuchiwaniu powietrza, co pozwala uzyskać cenne informacje na temat ciśnienia wewnątrz oka.
Rozszerzenie źrenic: Jeśli lekarz potrzebuje lepszego wglądu w wewnętrzne struktury oka, oczy mogą zostać rozszerzone. W celu rozszerzenia źrenic stosuje się krople do oczu, które działają przez około 20-30 minut. Po odpowiednim rozszerzeniu źrenic można zauważyć większą wrażliwość na światło i trudności z ustawieniem ostrości widzenia z bliska. Po powrocie do domu należy założyć ciemne okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy, ponieważ krople przestają działać dopiero po kilku godzinach.
Badanie pola widzenia: W ramach tej procedury bada się widzenie peryferyjne lub boczne, aby sprawdzić, czy pacjent nie ma martwych punktów, które mogą świadczyć o jaskrze lub innych chorobach oczu.
Jeśli okaże się, że pacjent potrzebuje soczewek korekcyjnych lub innej recepty na soczewki, zostaną mu dopasowane nowe soczewki kontaktowe lub okulary. W niektórych przypadkach, w zależności od wyników wyżej wymienionych procedur, konieczne może być wykonanie dodatkowych badań. Możesz również zostać skierowany do specjalisty zajmującego się siatkówką lub innego rodzaju okulisty w celu przeprowadzenia dodatkowych badań.
Allied Eye jest tu dla Ciebie!
W Allied Eye podejmujemy wszelkie możliwe środki ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym pacjentom i personelowi podczas pandemii COVID-19. Nadal jesteśmy otwarci na leczenie nagłych wypadków i urazów oczu, a teraz oferujemy telemedycynę. Zapraszamy do odwiedzenia naszej stronę COVID-19 aby uzyskać aktualne informacje, w tym aktualne godziny pracy i sposób dostępu do usług telemedycznych.
Źródła:
https://www.allaboutvision.com/eye-exam/
https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/tips-children-eyes-vision
https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/seniors-screening