Strona główna > Okulary i soczewki progresywne > Czy jesteś zagrożony jaskrą? Jak się dowiedzieć i co robić

Wielu z nas słyszało o jaskrze, ale czy naprawdę rozumiemy, czym ona jest i jak poznać, czy jesteśmy na nią narażeni? Jaskra jest chorobą oczu, która stanowi problem na całym świecie. Przerażające w jaskrze jest to, że we wczesnym stadium choroby często nie ma żadnych objawów. Szacuje się, że 50% osób z jaskrą nawet nie wie, że ją ma. Jednak pewne grupy ludzi mają większe ryzyko niż inni. Niestety, obecnie nie ma lekarstwa na jaskrę, ale istnieją skuteczne opcje leczenia. Kluczem do leczenia jest otrzymanie diagnozy na wczesnym etapie choroby, zanim Ty lub członek Twojej rodziny straci wzrok.

Ponieważ jaskra jest dziedziczna w około 50% przypadków, ważne jest, aby zwrócić uwagę na historię swojej rodziny. Na przykład, częstość występowania jaskry jest 10 razy większa wśród osób, które mają rodzeństwo z jaskrą. Każdy, kto jest krewnym kogoś z jaskrą jest na zwiększone ryzyko. Dlatego ważne jest, aby rozmawiać z rodziną o historii widzenia w swojej rodzinie. Kiedy już podzielisz się z rodziną swoimi obawami dotyczącymi jaskry, pomóż im umówić się na wizyty w celu pełnego sprawdzenia ich oczu.

Jest niezwykle ważne, abyś Ty i Twoja rodzina co roku poddawali się kompletnym badaniom wzroku. Gdy ty i twoja rodzina będziecie bardziej wyczuleni na potrzebę kompleksowych badań oczu. Jeśli jaskra i jej dziedziczna natura dotyczy Państwa, upewnijcie się, że wspomnieliście o tym dr Matzkinowi podczas następnego badania oczu. Umożliwi mu to zdiagnozowanie i przepisanie leczenia, które pomoże zapobiec utracie wzroku.