Nowa metoda leczenia choroby tarczycowej oczu
Choroba tarczycowa oczu jest rzadkim schorzeniem autoimmunologicznym, które dotyka rocznie od 15 000 do 20 000 Amerykanów. Choroba ta, zwykle związana z nadczynnością tarczycy lub chorobą Gravesa-Basedowa, może prowadzić do utraty wzroku. Do tej pory leczenie tego poważnego schorzenia ograniczało się do sterydów lub operacji. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła niedawno teprotumumab (Tepezza), który może pomóc osobom dorosłym cierpiącym na ten rodzaj choroby oczu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o chorobie tarczycowej oczu i poznać powody, dla których okuliści są zachwyceni tą nową, niechirurgiczną opcją leczenia.
Co to jest choroba tarczycowa oczu?
Tarczycowa choroba oczu, zwana również oftalmopatią Gravesa lub orbitopatią Gravesa, jest powikłaniem, które może wystąpić u osób z nadczynnością tarczycy. Tarczyca znajduje się w przedniej części szyi i wytwarza hormony, które pomagają organizmowi regulować temperaturę i zużywać energię. Zapewnia również prawidłowe funkcjonowanie wielu układów organizmu, w tym serca, mózgu i mięśni.
Choroba Gravesa-Basedowa występuje, gdy układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, które wchodzą w reakcję krzyżową z białkami komórek. Przeciwciała te, przeciwciała przeciwko receptorowi tyreotropiny (TRAb) lub immunoglobuliny stymulujące tarczycę (TSI), wiążą się z komórkami tarczycy i zmuszają je do pracy w nadgodzinach. To powoduje, że w krwiobiegu krąży wysoki poziom hormonu tarczycy.
Kiedy autoprzeciwciała przyczepiają się do komórek za oczami, aktywują białko, które wywołuje objawy choroby tarczycowej oczu. Nawet u połowy osób z chorobą Gravesa-Basedowa występują problemy z oczami, a schorzenie to częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. W niektórych przypadkach choroba tarczycy oczu ustępuje samoistnie, podczas gdy inne przypadki wymagają leczenia.
Objawy oftalmopatii Gravesa-Basedowa
Jeśli zdiagnozowano u Ciebie chorobę Gravesa-Basedowa, zwróć uwagę na zmiany w wyglądzie Twoich oczu. Mogą również wystąpić zmiany w widzeniu, choć są one rzadkie i mogą pojawić się dopiero później, jeśli w ogóle wystąpią. Zmiany w wyglądzie oczu zaczynają się zwykle sześć miesięcy przed lub po zdiagnozowaniu choroby Gravesa-Basedowa.
- Zaczerwienione oczy
- Zapalenie oczu
- Ziarniste lub podrażnione oczy
- Wybrzuszenie oczu (proptoza)
- Niewspółosiowość oczu (zez)
- Ból oczu
- Nadwrażliwość na światło
- Podwójne widzenie (diplopia)
- Spowolnienie ruchów gałek ocznych
- Niecałkowite zamknięcie powiek
- Ślepota (rzadko)
Wiele z tych objawów może być związanych z innymi poważnymi schorzeniami oczu. Dlatego ważne jest, aby po zauważeniu tego typu zmian jak najszybciej zgłosić się do okulisty.
W jaki sposób teprotumumab (Tepezza) zwalcza tarczycowe choroby oczu
Teprotumumab działa poprzez blokowanie kompleksu sygnalizacyjnego receptora insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 w komórkach w oczodole. Mówiąc prościej, lek powstrzymuje czynniki autoimmunologiczne przed wywoływaniem stanu zapalnego w mięśniach i tkankach tłuszczowych za okiem.
Teprotumumab jest podawany przez kroplówkę - sterylny cewnik wprowadzony do żyły i zabezpieczony. Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do leczenia produktem Tepezza, może liczyć na osiem wlewów podawanych raz na trzy tygodnie. Większość pacjentów otrzymuje terapię infuzyjną w szpitalu lub w ambulatoryjnym centrum terapii infuzyjnej. Niektóre osoby przyjmujące lek mogą kwalifikować się do podawania wlewów w domu przez pielęgniarkę odwiedzającą.
Jaka jest skuteczność teprotumumabu?
Zatwierdzenie teprotumumabu przez FDA było oparte na imponujących wynikach dwóch badań klinicznych. U uczestników z umiarkowaną lub ciężką chorobą tarczycy oczu stwierdzono znaczącą poprawę, która utrzymywała się do 72 tygodni. Odnotowano wymierne zmniejszenie wybrzuszenia oka, obrzęku powiek, podwójnego widzenia i bólu oczodołu.
Ponadto po zakończeniu zalecanej liczby wlewów teprotumumabu poprawiła się ocena jakości życia. Uczestnicy badania stwierdzili, że łatwiej jest im wykonywać codzienne czynności, które wcześniej były trudne z powodu oftalmopatii Gravesa.
Jeśli pacjent nie może przyjmować teprotumumabu, dostępne są inne opcje leczenia choroby oczu wywołanej tarczycą. Należą do nich steroidy, krople do oczu i różne zabiegi chirurgiczne. Należy pamiętać, że w miarę możliwości należy unikać terapii radiojodem u osób z chorobą Gravesa-Basedowa, ponieważ może ona pogorszyć problemy ze wzrokiem związane z tarczycą.
Odnośniki:
https://www.medscape.com/viewarticle/924051
https://www.thyroid.org/graves-eye-disease/
https://www.thyroid.org/graves-disease/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22632366
https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-first-treatment-thyroid-eye-disease