Strona główna > Okulary i soczewki progresywne > Okulary z niebieskim światłem | Chroń swoje oczy

Chroń swoje oczy | Okulary z niebieskim światłem

Niebieskie światło jest wszędzie. Jest ono wytwarzane nie tylko przez słońce, ale także przez dzisiejsze komputery, telefony, tablety i telewizory, które emitują jeszcze jaśniejsze niebieskie światło o krótkiej długości fali. Z powodu COVID-19, który sprawia, że większość z nas jest unieruchomiona w domu, częściej niż kiedykolwiek siedzimy przed ekranami. Więcej czasu spędzanego w sieci może pomóc nam poczuć się połączonymi, ale niekoniecznie jest to dobre dla naszych oczu.

Okulary chroniące przed światłem niebieskim mogą pomóc chronić oczy przed negatywnymi skutkami długiego czasu spędzanego przed ekranem. Okulary te mają specjalne soczewki, które filtrują lub blokują wysokoenergetyczne światło emitowane przez nasze urządzenia. Korzyści z noszenia okularów do pracy przy świetle niebieskim mogą obejmować zapobieganie niektórym schorzeniom oczu, zmniejszenie zmęczenia oczu i poprawę jakości snu.

Choć okuliści mają różne opinie na temat skuteczności okularów do walki ze światłem niebieskim, większość z nich zgadza się, że musimy zmniejszyć naszą codzienną ekspozycję na światło niebieskie. Czytaj dalej, aby uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania dotyczące okularów z niebieskim światłem i dowiedzieć się, jaką ochronę oferuje ten specjalny rodzaj okularów.

Dlaczego niebieskie światło stanowi problem, podczas gdy inne rodzaje światła nie stanowią problemu?

Fale światła niebieskiego są częścią spektrum światła widzialnego, które widzą ludzie. Całe spektrum obejmuje zakres od czerwieni do fioletu i jest emitowane przez słońce, oprawy oświetleniowe i ekrany. Niebieskie fale świetlne są pomocne, ponieważ sprawiają, że czujemy się pobudzeni i czujni. Normalne narażenie na działanie światła niebieskiego nie stanowi problemu.

Problem w tym, że jesteśmy uzależnieni od ekranów. Wielu z nas pracuje przed komputerem od sześciu do ośmiu godzin dziennie, a następnie spędza wolny czas na telefonie. Badanie Pew Research Center z 2019 r. wykazało, że prawie jedna trzecia dorosłych przyznaje, że jest online niemal bez przerwy, a prawie połowa osób w wieku od 18 do 29 lat twierdzi tak samo. Ten nienaturalny dzienny poziom ekspozycji na niebieskie światło może prowadzić do dużego zmęczenia oczu i innych problemów - niezależnie od wieku.

Czy niebieskie światło może uszkodzić moje oczy?

Choć nauka na ten temat wciąż się rozwija, istnieją obawy, że zbyt duża ekspozycja na światło niebieskie może z czasem uszkodzić siatkówkę. Siatkówka to obszar w tylnej części oka, który informuje mózg o tym, co widzimy. Uszkodzenie komórek światłoczułych siatkówki prowadzi do zwyrodnienia plamki żółtej, które jest częstą przyczyną ślepoty. Naukowcy badają wpływ ekspozycji na światło niebieskie oraz to, czy przyspiesza ono ten proces degeneracyjny.

Nawet jeśli nie jesteś narażony na działanie światła niebieskiego w stopniu wystarczającym do uszkodzenia siatkówki, prawdopodobnie znasz nieprzyjemne zmęczenie oczu spowodowane zbyt długim korzystaniem z ekranu. Ważne jest, aby dać oczom czas na odpoczynek i regenerację, gdy poczują się zmęczone; okulary chroniące przed światłem niebieskim mogą sprawić, że oczy nie będą się tak szybko męczyć.

W jaki sposób niebieskie światło zakłóca mój rytm snu?

Naukowcy i okuliści są zgodni co do tego, że nadmierna ekspozycja na światło niebieskie powoduje spustoszenie w naszych cyklach snu. Przed wynalezieniem sztucznego światła nasz harmonogram snu był regulowany przez słońce. Obecnie możemy być narażeni na działanie jasnego światła przez całą dobę. Jest to problem, ponieważ nasze ciała są przystosowane do przestrzegania naturalnych wzorców światła i ciemności.

Zachodzące słońce sprawia, że nasz organizm zaczyna produkować melatoninę - hormon, który powoduje senność. Potrzebujemy ciemności, aby zasygnalizować naszemu organizmowi, że przygotowuje się do snu. W rzeczywistości niebieskie światło ma tak silny wpływ na nasz rytm okołodobowy, że osoby często podróżujące samolotem często używają masek świetlnych, aby zminimalizować skutki jet lagu.

Czy okulary z niebieskim światłem naprawdę pomagają? I kiedy należy je nosić?

Ponieważ technologia ta jest dość nowa, nie ma wielu badań, które potwierdzałyby lub obalały korzyści płynące z noszenia okularów z niebieskim światłem. Jednak badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Houston wykazało, że noszenie okularów może zwiększyć poziom melatoniny w nocy o 58 procent. Ponadto osoby, które je noszą, zazwyczaj wystawiają pozytywne opinie, zgłaszając lepszy sen oraz mniejsze zmęczenie i dyskomfort oczu.

Aby uzyskać największe korzyści, okulary do pracy z niebieskim światłem należy nosić zawsze, gdy korzysta się z Internetu lub ogląda telewizję. Jest to szczególnie ważne, jeśli musisz korzystać z telefonu lub komputera po zmroku. Można dodać blokowanie światła niebieskiego do okularów na receptę lub kupić okulary bez recepty, odpowiednie dla każdego. Jeśli nie wybierzesz okularów z bursztynowymi lub żółtymi soczewkami, prawdopodobnie nie zauważysz żadnej różnicy w widzeniu podczas noszenia okularów z niebieskim światłem.

Co jeszcze mogę zrobić, aby chronić oczy przed światłem niebieskim?

Oczywiście staraj się ograniczyć ilość czasu spędzanego codziennie przed ekranem. Być może wróć do prawdziwych, drukowanych książek, zamiast polegać na Kindle lub innym czytniku cyfrowym. Przejdź na dietę czasu ekranowego, ograniczając przewijanie do określonych godzin w ciągu dnia. Inne sposoby ograniczenia ogólnej ekspozycji na niebieskie światło to m.in:

  • noszenie okularów przeciwsłonecznych i kapelusza podczas długiego przebywania na świeżym powietrzu
  • Przestrzeganie regularnej pory kładzenia się spać - nawet w weekendy - i wyłączanie ekranów na godzinę lub dwie przed snem.
  • Ustawienie urządzeń na "tryb nocny", aby móc z nich korzystać po zmroku.
  • Używanie matowego filtra na ekran, aby zredukować odblaski.

American Academy of Ophthalmology zaleca również przyjęcie zasady 20-20-20: na każde 20 minut czasu spędzonego przed ekranem patrz na obiekt oddalony o co najmniej 20 stóp przez co najmniej 20 sekund. Jeśli mimo wszystko zdarza Ci się przesadzić z czasem spędzonym przed ekranem, użyj sztucznych łez, aby ukoić zmęczone, przemęczone oczy.

CAT & JAM | Najwyższa ochrona. Perfekcja stylu.

Nasz salon optyczny Allied Optical Shop stworzył nową markę okularów na niebieskie światło o nazwie CAT & JAM! Marka ta jest opcją bez recepty dla osób, które chcą chronić oczy przed szkodliwym niebieskim światłem spowodowanym zbyt długim czasem spędzanym na ekranie. (Opcje RX są również dostępne w naszym salonie optycznym). Podkreśl swój styl, jednocześnie chroniąc oczy przed szkodliwym niebieskim światłem i promieniowaniem UV. Stylowe i funkcjonalne. Słodkie! Polub naszą nową stronę i podążaj za nią. Nasze wielkie otwarcie zostanie ujawnione już wkrótce!

Allied Eye jest tu dla Ciebie!

W Allied Eye podejmujemy wszelkie możliwe środki ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym pacjentom i personelowi podczas pandemii COVID-19. Nadal jesteśmy otwarci, aby leczyć nagłe przypadki chorób oczu i urazów oczu, a teraz oferujemy telemedycynę. Zapraszamy na naszą stronę COVID-19, gdzie można znaleźć aktualne informacje, w tym aktualne godziny pracy i sposób dostępu do usług telemedycznych.


Źródła:

https://www.cnet.com/how-to/what-are-blue-light-blocking-glasses/

https://www.webmd.com/eye-health/news/20191216/do-blue-light-glasses-work

https://www.pewresearch.org/fact-tank/2019/07/25/americans-going-online-almost-constantly/

https://www.webmd.com/eye-health/common-eye-problems#1

https://www.cnet.com/news/blue-light-from-phones-and-tablets-can-speed-up-blindness-study-finds/