Strona główna > Okulary do komputera > Praca przy komputerze- czy są potrzebne okulary?

Choć żaden monitor komputerowy nie wpływa sam w sobie na uszkodzenie wzroku, pamiętajmy że długotrwała praca przy nich prowadzi do nadmiernego wytężenia wzroku co przyczynia się do zmęczenia oczu i późniejszych problemów z widzeniem.

Przyjęła się opinia że każdy kto pracuje przy komputerze powinien używać okularów ochronnych do monitorów. Przeprowadzone badania naukowe potwierdziły, że nie istnieje żadne promieniowanie czy pole magnetyczne wydzielane przez monitory, więc nie to wpływa na negatywne skutki pracy przy komputerach. Jest to raczej wynik złych nawyków i nieprawidłowego, codziennego użytkowania komputerów. Zwróćmy uwagę że pracując blisko monitora, nasze oczy zmuszone są do ciągłego patrzenia z bliska na tekst czy grafikę przed nami. Jest to olbrzymi wysiłek dla naszych oczu, mięśnie odpowiedzialne za akomodację oka, czyli widzenie ostrego obrazu z bliska, wykonują przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie olbrzymią pracę, co siłą rzeczy powoduje z czasem nasilające się problemy ze wzrokiem.

Właśnie ze względu na to zmęczenie oczu nie ma większego sensu kupowanie specjalnych okularów do komputera tzw. zerówek, ponieważ nic one w rezultacie nie dają. Natomiast bezsprzecznie polecane jest tu dokładne i regularne badanie wzroku, korekcja każdej nawet najmniejszej wady (nawet +0,25 dioptrii), co pozwala na mniejsze zmęczenie oczu i lepszy komfort pracy. Nawet osoby które nie muszą jeszcze używać okularów do czytania, ale już mają stwierdzoną małą wadę, powinny zakładać okulary do pracy przy komputerze. Ważne jest to szczególnie dla osób po 40 roku życia, gdyż w tym wieku zaczynają się procesy starzenia się oczu i bardzo ważna jest tu profilaktyka wzroku. Żaden dobry okulista nie zaleci używania okularów z zerową dioptrią, nawet z najlepszym antyrefleksem, do pracy przy komputerze. Pamiętajmy jednak, że każda najmniejsza, wykryta wada powinna być od razu korygowana odpowiednim szkłem.