Strona główna > Okulary i soczewki progresywne > Red Light Therapy Could Improve Age-Related Vision Decline"

Terapia czerwonym światłem może poprawić pogorszenie widzenia związane z wiekiem

Brzmi to zbyt dobrze, by mogło być prawdziwe, ale zwykła ekspozycja na światło o bliskiej podczerwieni wydaje się poprawiać widzenie kolorów u osób z pogarszającym się z powodu wieku wzrokiem.

Pogorszenie wzroku następuje naturalnie wraz z wiekiem, ale proces ten może być przyspieszony u osób cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej lub inne problemy z siatkówką. Podczas pionierskich badań naukowcy z University College London odkryli, że głębokie czerwone światło poprawiło kontrastowe widzenie kolorów u uczestników.

Jak to działa

Mitochondria to urządzenia zasilające wewnątrz naszych komórek. Wytwarzają paliwo molekularne zwane adenozynotrifosforanem (ATP) i pełnią inne funkcje, które są specyficzne dla danego typu komórki.

Komórki fotoreceptorowe siatkówki mają największą gęstość mitochondrialną spośród wszystkich komórek ludzkiego ciała. Komórki te mają ogromne zapotrzebowanie na energię, ale produkcja ATP zmniejsza się z wiekiem. Spadek ten rozpoczyna się około 40 roku życia, a w ciągu całego życia dochodzi do 70-procentowego zmniejszenia ATP. Ten deficyt energii uniemożliwia komórkom siatkówki pracę na normalnym poziomie, a jakość widzenia ulega pogorszeniu.

Ekspozycja na głębokie czerwone światło ładuje system energetyczny komórek siatkówki, podobnie jak podłączenie telefonu komórkowego ładuje jego baterię. Kiedy komórki te zostają naładowane, funkcjonują lepiej, a widzenie ulega poprawie. Kliknij tutaj aby przeczytać więcej o badaniu UCL.

Jak dużo ekspozycji na czerwone światło jest konieczne?

Uczestnicy badania zostali poproszeni o wpatrywanie się w słabe, głęboko czerwone światło przez trzy minuty dziennie, a następnie wzięli test widzenia kontrastu kolorów. Ich wyniki testu poprawiły się o 12 do 17 procent po leczeniu czerwonym światłem.

Codzienna terapia może jednak nie być konieczna, ponieważ dowody wskazują, że tylko jeden zabieg z użyciem czerwonego światła może poprawić widzenie na cały tydzień. Jednak efekty są widoczne tylko wtedy, gdy leczenie światłem odbywa się między 8:00 a 9:00 rano. Dzieje się tak dlatego, że mitochondria podążają za rytmem okołodobowym organizmu i są najbardziej aktywne w godzinach porannych.

Kto może skorzystać z terapii światłem czerwonym?

Osoby cierpiące na związane z wiekiem pogorszenie wzroku są dobrymi kandydatami do terapii czerwonym światłem. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia doprowadzą wkrótce do stworzenia niedrogich, domowych terapii oczu, które poprawią wzrok starszych osób na całym świecie.

Czy Ty lub ktoś bliski ma do czynienia z pogorszeniem wzroku związanym z wiekiem? Nasi gościnni i profesjonalni eksperci w dziedzinie okulistyki pomogą Ci osiągnąć najlepszy wzrok na każdym etapie życia. Prosimy o wysłanie SMS-a lub zadzwonienie pod numer (423) 855-8522 w celu umówienia się na wizytę oraz kliknij tutaj aby przeczytać o naszych aktualnych protokołach bezpieczeństwa Covid. Czekamy na Ciebie!