Strona główna > Okulary i soczewki progresywne > Wszystko co należy wiedzieć o implantach soczewek wieloogniskowych

Wieloogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa (IOL) to soczewka wszczepiana chirurgicznie do oka w celu zastąpienia naturalnej soczewki. Jest ona wykonana z przezroczystego tworzywa sztucznego i ma średnicę około jednej trzeciej dziesięciocentówki. Wieloogniskowe IOL są często używane do zastąpienia soczewek, które zostały uszkodzone przez zaćmę. Ten związany z wiekiem stan jest główną przyczyną odwracalnej utraty wzroku w Ameryce dzisiaj.

Jak sama nazwa wskazuje, wieloogniskowe IOL pozwalają skupić się na dowolnej długości, jak naturalna soczewka oka. Większość osób, które otrzymują tego typu implanty są w stanie zrezygnować z noszenia okularów lub kontaktów po operacji.

Implanty soczewek wieloogniskowych są dobrym wyborem dla większości pacjentów potrzebujących wymiany soczewek wewnątrzgałkowych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o ich zaletach i dlaczego dr Dennis Matzkin z Allied Eye preferuje ten typ implantu.

Dlaczego dr Matzkin preferuje soczewki wieloogniskowe zamiast jednoogniskowych?

Tradycyjne soczewki stosowane w chirurgii zaćmy były jednoogniskowe, co oznacza, że zapewniały wyraźne widzenie tylko w jednej odległości. Oznaczało to, że pacjenci nadal musieli nosić soczewki korekcyjne, aby widzieć wyraźnie na każdą odległość.

"Preferuję soczewki wieloogniskowe, ponieważ znacznie wolałbym, aby moi pacjenci mieli wizję, którą mieli w wieku 30 lat, zamiast wizji, którą mieli w wieku 60 lub 70 lat, zanim rozwinęła się zaćma" - powiedział dr Matzkin.

"Twoja naturalna soczewka może normalnie skupić się równie dobrze blisko lub daleko, zwłaszcza gdy jesteś młody", powiedział. "Implanty soczewek wieloogniskowych pozwalają bezproblemowo skupić się na każdej odległości i mogą nawet skorygować astygmatyzm". (Astygmatyzm to niedoskonałość, w której oko ma kształt bardziej jajka niż okrągłej kuli).

Czy wieloogniskowe IOLs są tylko dla pacjentów z zaćmą?

Na szczęście, nie musisz czekać na zaćmę do formowania przed skorzystaniem z tej innowacyjnej procedury. Jeśli jesteś osobą dorosłą, która polega na soczewkach recepturowych, aby widzieć wyraźnie, odzyskanie wzroku z młodości może zmienić życie. Dr Matzkin często wykonuje elektywną operację wieloogniskowych soczewek IOL u osób dorosłych bez zaćmy.

"Nasza operacja soczewek wieloogniskowych jest lepsza niż LASIK" - powiedział dr Matzkin. "Ludzie, którzy mają LASIK w wieku 40 lub 45 lat, nadal będą potrzebować pomocy, aby skupić się z bliska". Wybór implantu soczewki wieloogniskowej prawie całkowicie eliminuje potrzebę stosowania okularów do czytania po operacji - niezależnie od tego, czy był to zabieg elektywny, czy w celu korekcji zaćmy.

"Niedawno przeprowadziłem elektywny zabieg wszczepienia soczewki wieloogniskowej u pacjentki, która pracuje jako ultrasonografista" - powiedział dr Matzkin. "Jej praca wymagała częstego przełączania się między widzeniem z bliska i z daleka, a ona była zmęczona ciągłym zakładaniem i zdejmowaniem okularów przez cały dzień. Była całkiem zadowolona ze swoich wyników".

Jak dr Matzkin przeprowadza operację wszczepienia wieloogniskowych soczewek?

Dr Matzkin używa lasera Alcon LenSx do przeprowadzenia operacji wszczepienia soczewki. Laserowa chirurgia refrakcyjna jest lepsza od standardowej chirurgii ze względu na poziom precyzji, który lekarz jest w stanie osiągnąć. Jest ona również łagodniejsza dla oka niż techniki manualne, co skutkuje mniejszym urazem delikatnych tkanek oka. Mniej urazów oznacza szybsze gojenie i łatwiejszy powrót do zdrowia.

Jak wygląda powrót do zdrowia po operacji wieloogniskowych IOL w Allied Eye?

Pacjenci są zwykle mile zaskoczeni tym, jak proste jest otrzymanie wieloogniskowych implantów IOL w Allied Eye. "Sama operacja jest bezbolesna i trwa około dziesięciu minut" - powiedział dr Matzkin. "Już następnego dnia możesz wrócić do swoich spraw".

W większości przypadków lepiej jest najpierw operować jedno oko, a zabieg drugiego oka zaplanować kilka dni lub tygodni później. Pozwala to dr Matzkinowi na ocenę reakcji odzyskanego oka na nową soczewkę i dokonanie wszelkich niezbędnych korekt na drugim oku.

Operacja wszczepienia soczewki wieloogniskowej oferuje doskonały wskaźnik pozytywnych wyników. "We wcześniejszych latach stosowania implantów wieloogniskowych czasami występowały problemy z widzeniem nocnym. Teraz rzadko występują komplikacje" - powiedział dr Matzkin.

Czy nadal masz pytania dotyczące tego, czy wieloogniskowe implanty soczewek wspomagane laserem są właściwym wyborem dla korekcji Twojego wzroku? Zadzwoń do Allied Eye, aby umówić się na wizytę i porozmawiać o tym, jak ta procedura może pomóc Ci cieszyć się najlepszym wzrokiem w Twoim życiu! (423) 855-8522