Strona główna > Okulary i soczewki progresywne > Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem: Fakty, objawy i leczenie

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest główną przyczyną utraty wzroku u osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych. AMD występuje, gdy plamka, centralna część siatkówki, zaczyna powoli ulegać uszkodzeniu. Powoduje to niewyraźne lub ograniczone widzenie w bezpośredniej linii wzroku.

Chociaż choroba zwykle postępuje stopniowo, może prowadzić do poważnego upośledzenia wzroku. Są jednak rzeczy, które można zrobić, aby zapobiec AMD i nie dopuścić do jej pogłębienia. Zapoznaj się z poniższymi sekcjami, aby dowiedzieć się więcej o zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem.

Objawy i symptomy AMD

Jeśli zauważyłeś lekko zamazane widzenie lub problemy z czytaniem przy słabym oświetleniu, możesz doświadczać wczesnych objawów AMD. Stan ten może dotyczyć jednego lub obu oczu, ale ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem nie wiąże się ból.

Dodatkowe objawy AMD mogą obejmować:

 • Proste linie wydające się zagięte.
 • Niewyraźne lub zaciemnione miejsce w centrum pola widzenia.
 • Trudności w przechodzeniu do niższych poziomów oświetlenia, np. przy wchodzeniu do słabo oświetlonego pomieszczenia.
 • Problemy z widzeniem podczas prowadzenia samochodu.
 • Trudności w rozpoznawaniu twarzy z daleka.
 • Trudności z czytaniem drobnego druku lub wykonywaniem prac wymagających dużego zaangażowania.
 • Kolory wydają się wyblakłe lub mniej intensywne.

Co powoduje AMD?

Badania wskazują, że AMD może być spowodowane kombinacją czynników dziedzicznych i środowiskowych. Podobnie jak w przypadku innych chorób związanych z wiekiem, AMD staje się coraz bardziej powszechne wraz z wiekiem. Dochodzi do tego, gdy komórki wrażliwe na światło w plamce żółtej ulegają rozrzedzeniu i w końcu obumierają. Plamka jest małą, centralną częścią siatkówki - obszaru w tylnej części oka, który wyczuwa światło.

AMD występuje częściej u osób rasy białej niż jakiejkolwiek innej, ale mogą na nią zapaść ludzie wszystkich ras. Kobiety są bardziej narażone na zwyrodnienie plamki żółtej niż mężczyźni.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia AMD

Chociaż nie można zmienić wieku, genetyki ani rasy, są rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju AMD. Aby poprawić stan zdrowia swoich oczu:

 • Rzuć palenie. Wykazano, że palenie znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na AMD. Narażenie na bierne palenie również zwiększa to ryzyko.
 • Utrzymuj zdrową wagę. Otyłość może zwiększyć szansę na przejście wczesnego AMD w poważniejszą postać choroby.
 • Zajmij się schorzeniami układu krążenia. Osoby cierpiące na choroby, które wpływają na serce i naczynia krwionośne mogą być bardziej narażone na AMD. Leczenie wysokiego ciśnienia krwi, choroby wieńcowej i związanych z nią schorzeń może zmniejszyć szansę na rozwój AMD.
 • Uzupełnij swoją dietę. Według badania dotyczącego chorób oczu związanych z wiekiem, przeprowadzonego przez National Eye Institute of the National Institutes of Health, niektóre suplementy diety mogą chronić przed utratą wzroku. Witaminy C i E, miedź, cynk, luteina i zeaksantyna sprzyjają optymalnemu zdrowiu oczu. Ponadto, kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w niektórych rybach i orzechach mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia AMD.

Po ukończeniu 45 roku życia należy przeprowadzać pełne badanie wzroku co dwa do czterech lat. Ważne jest, aby odwiedzić Allied Eye za każdym razem, gdy zauważysz zmiany w swoim widzeniu.

Jaka jest różnica między suchym AMD a mokrym AMD?

Suche AMD jest najczęstszą postacią choroby. Postępuje powoli przez lata i zazwyczaj dotyczy obu oczu. Symptomy są mniej zauważalne, jeśli dotknięte jest tylko jedno oko, ponieważ zdrowe oko zwykle kompensuje słabe oko. Suche AMD rzadko powoduje całkowitą ślepotę, ponieważ nie zmienia widzenia peryferyjnego.

Suche AMD może przejść w mokre AMD. Postać mokra stanowi 10 do 15 procent przypadków zwyrodnienia plamki żółtej i może być również nazywana neowaskularnym lub wysiękowym AMD. Jest ona wynikiem przeciekania naczyń krwionośnych pod siatkówką i może powodować nagłą, poważną utratę wzroku. Nieleczone, krwawiące obszary mogą tworzyć blizny, które powodują trwałą utratę centralnego widzenia.

Opcje leczenia AMD

Chociaż AMD było kiedyś uważane za chorobę nieuleczalną, postępy medycyny umożliwiły pewne opcje leczenia. Wczesne wykrycie jest kluczem do spowolnienia, zatrzymania lub nawet poprawy utraty wzroku w wyniku AMD. Leczenie może obejmować operację laserową lub wstrzykiwanie do oka leków blokujących przeciekające naczynia krwionośne. Ponadto, niektóre suplementy i stosowanie specjalnych urządzeń poprawiających jakość widzenia mogą poprawić jakość życia z AMD.

Jeśli zdiagnozowano już u Ciebie AMD, ważne jest, abyś codziennie kontrolował swoje widzenie za pomocą siatki Amslera. Po zauważeniu jakichkolwiek zmian w widzeniu należy jak najszybciej umówić się na wizytę u dr Matzkina.


Referencje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-macular-degeneration/symptoms-causes/syc-20350375

https://www.webmd.com/eye-health/macular-degeneration/age-related-macular-degeneration-treatment#1

https://www.medicinenet.com/macular_degeneration_symptoms_and_signs/symptoms.htm

https://www.macular.org/wet-amd

https://www.webmd.com/eye-health/macular-degeneration/age-related-macular-degeneration-overview#1